Organ ve Doku Nakli Sayıları Umut Veriyor

Organ ve Doku Nakli Sayıları Umut Veriyor

Ülkemizde sağlık Bakanlığı verilerine göre 10 aylık süre zarfından toplamda 7 bin 263 doku ve organ naklinin gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Ülkemizde doku ve organ nakilleri nüfus yoğunluğumuz ve sırada bekleyen hasta sayısı düşünüldüğünde yetersiz olsa da geçmiş ile kıyaslandığında organ ve doku nakli sonuçlarının umut vaat ettiği görülüyor.

Özellikle insanlarımızın daha bilinçlenmesi, yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizde ki doku ve organ bağışlarının giderek arttığı belirtiliyor. Bu doğrultuda ilk 10 aylık süreçte gerçekleştirilen 7 bin 263 doku ve organ naklinin son yılların en iyi rakamları arasında yer alıyor.

Ülkemizde ki yasalar gereği sağlıklı bireylerin hayatta iken sadece böbrek ve karaciğerini bağışlayabiliyor. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların ise ailelerin rızası ile böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea ve yüz bağışı yapılabiliyor.

Organ Bağışı Yüzde 25 Seviyelerinde

2019 yılı içerisinde 1815 beyin ölümü gerçekleşirken bu beyin ölümleri içerisinde sadece 487 aile gerekli izinleri verdiği görülüyor. Bu anlamda 487 donörden 1946 organ ve doku nakli yapıldığı görülüyor. Oysa bu rakamın 2 katına çıkması gerekiyor.

Çünkü ülkemizde hali hazırda  23 bin 33 hasta böbrek, 2 bin 300 hasta karaciğer, 1143 hasta kalp, 90 hasta akciğer, 290 hasta pankreas, 2 hasta ince bağırsak, 1726 hasta kornea olmak üzere toplamda 28 bin 584 hasta nakil için sırada bekliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.