1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümet, 2020’nin son fırsatını sundu: Borcu olanlar yıl sonuna kadar borçlarını sıfırlayabilir! Yapılandırmadan kimler yararlanacak? Borç yapılandırması geldi mi?
Hükümet, 2020’nin son fırsatını sundu: Borcu olanlar yıl sonuna kadar borçlarını sıfırlayabilir! Yapılandırmadan kimler yararlanacak? Borç yapılandırması geldi mi?

Hükümet, 2020’nin son fırsatını sundu: Borcu olanlar yıl sonuna kadar borçlarını sıfırlayabilir! Yapılandırmadan kimler yararlanacak? Borç yapılandırması geldi mi?

Bağkur borçları yapılandırma konusunda son dakika haberleri hız kesmeden geliyor. Resmi gazetede yayınlanan torba yasası ile beraber yüz binlerce vatandaşlara vergi, SGK, KYK gibi birçok alanda borçlarına yapılandırma adımları geldi.

A+A-

Bağkur borçları yapılandırma konusunda son dakika haberleri hız kesmeden geliyor. Resmi gazetede yayınlanan torba yasası ile beraber yüz binlerce vatandaşlara vergi, SGK, KYK gibi birçok alanda borçlarına yapılandırma adımları geldi.

Bağkura borçları olan vatandaşlar bu borçlar silinecek mi diye araştırmalarına devam ederken torba yasasında belirlenen kanunlara göz atmaya devam ediyor. Adeta yüz binlerce vatandaşı çok yakından ilgilendiren müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Bağkur borçları için yapılandırma süreçleri geliyor. Yapılandırma hesaplanmaları ve detaylarını sizler için bir araya getirdik.

Torba yasası ile beraber Bağkurlu vatandaşların da bir nebze de olsa yüzleri gülecek. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi son zamanlarda gelen torba yasası bağkurlu vatandaşları da kapsayacak mı sorusu oluyor.

Bağkurlu olan vatandaşlar için de yapılandırmanın gelmesi prim borcu ödemek konusunda zorluk çekenler için rahatlamaları sunacak. Her ne kadar bu borçlar silinecek mi diye merak ediliyor olsa bile silinme gibi durumlar söz konusu olmayacak. Sadece yapılandırma adımları ile beraber vatandaşlar için rahatlama sunacaklar.

Bağkur dondurma işlemleri nasıl yapılacak?

Bağkur borçlarını dondurma işlemleri nasıl yapılacak en çok merak edilen konulardan bir tanesi oluyor. Bunun için vatandaşların birkaç adımı takip etmeleri asında yapmak istedikleri işlemleri rahat bir şekilde yerine getirmeleri için olanakları sunacak. Bunun için 31 Ekim 2020 tarihinden bu süreçlere kadar borçların dondurmaları yapılacak.

Bundan öncekilerde böyle bir durum söz konusu olmayacak. 1 Kasım tarihinden itibaren ödenmeyen borçlar da silinecek. Borçları silinen vatandaşların tekrar süreleri 1 Kasım tarihi itibari ile başlayacak. Her ne kadar yeniden başlatılacak olsa bile silinen kısımlarda eklenmeler yapılmayacak. Bu durum vatandaşların daha geç emekli olmalarına neden olacak. Fakat ilerleyen zamanlarda değişme olursa emeklilik sürelerine yeniden eklemek de mümkün olacak.

Bağkur borçlarını sildirmeden kimler yararlanma hakkına sahip olacak?

Gelen torba yasası ile beraber vatandaşlar borçlarını sildirme haklarından kimler yararlanabilecek diye de bir hayli merak ediyor. Eski ya da yeni kanun olması fark etmeden 4B statüsü ile yer alan tüm işçiler bağkur borç sildirme işlemlerinden yararlanma haklarına sahip olacaklar.

Bağkur borç yapılandırma hesaplamaları nasıl yapılır?

Bağkur borç yapılandırma hesaplamaları nasıl yapılacak son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi haline geldi. Cari aylar hariç tutularak 2020 Kasım sonrasında indirimli haklarından yararlanmaya başlayacaklar. 5 puanlık indirimler yapılacaktır. 5 puanlık olmasının ana nedeni de her ay için 5 puanlık indirim haklarının verilmesidir. Eğer sorunsuz bir şekilde her ay düzenli olarak vatandaşlar ödemelerine devam ederse indirimli haklar borç bitene kadar devam edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.