1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hastanelere Ödenen Fazla Ücretler Geri Alınabilir!
Hastanelere Ödenen Fazla Ücretler Geri Alınabilir!

Hastanelere Ödenen Fazla Ücretler Geri Alınabilir!

Samsun’da özel bir hastanede muayene olan bir hastanın kendisinden fazla tahsil edilen muayene ve katılım payını SGK’ya şikâyet ederek geri alması emsal olarak gösteriliyor.

A+A-

Samsun’da bir vatandaş, muayene olduğu özel bir hastanenin yasal mevzuatta olması gerekenden daha fazla bir meblağı istemesi üzerine harekete geçiyor. Vatandaştan özel hastane SGK’nınyasal olarak belirlediği 64 lira katılım bedelinden yaklaşık 1,5 kat daha olan 160 TL para ödüyor. 

Vatandaş bu durumu sineye çekmeyerekhastaneden aldığı faturayı SGK’ya götürüp şikâyetçi oluyor. Bu şikâyet üzerine vatandaşfazla ödediği miktarı faizi ile birlikte geri alıyor. Bu olayı diğer insanlarda örnek olması amacıyla sosyal medyadan paylaşan vatandaş, özel hastaneden alınan faturaların atılmayıp gerekli şikâyetler yapılması halinde ödenen fazla paranı geri alınacağını ifade ediyor.

Güncelleme Yapılmaması Özel Hastaneleri Zora Sokuyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık 10 yıldır Sağlık Uygulama tebliğinde güncelleme yapmamasından dolayı özel hastaneler hastanede uyguladıkları işlem ve muayene ücretlerinde zarar ettiklerini ifade ediyor. Bu sebeple birçok özel hastane ceza riskini alarak fiyatlarının kendi arttırma yoluna gidebiliyor.

Özellikle son yıllarda ardı ardına gelen zamlardan dolayı ve artan giderler nedeniyle yapılması gereken en doğru davranışın Sağlık Bakanlığı tarafında ücretlerin günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiği ifade ediliyor. Böyle bir değişiklik hayata geçene kadar vatandaşlar olması gereken yasal mevzuattan fazla para alan özel hastaneleri şikâyet ederek paralarını faizi ile birlikte alma hakları bulunuyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.