Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi 27 Aralık
Atatürk, milli mücadeleyi Samsun’a 19 Mayıs 1919 tarihinde çıkarak başlatmıştır. Samsun’da milli mücadele hissini aşılamaya başlayan Atatürk Amasya Genelgesi’ni 22 Haziran 1919’da yayınlamıştır.

Atatürk, milli mücadeleyi Samsun’a19 Mayıs 1919 tarihinde çıkarak başlatmıştır. Samsun’da milli mücadele hissiniaşılamaya başlayan Atatürk Amasya Genelgesi’ni 22 Haziran 1919’da yayınlamıştır. Buradan Erzurum’a geçen Atatürk23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini yayınlamıştır. Erzurum’dan Sivas’a geçen Atatürk, Sivas Kongresi’ni toplayarak 4 Eylül 1919’da vatanın kurtuluşu içinçok hayati ve önemli adımları attı. Atatürk’ün milli mücadele için sarf ettiğiçabaları gören Ankaralılar Temsil Heyeti ve Atatürk’ü Ankara’ya davet ettiler. 

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Ankaralıların daveti üzerine büyük bir memnuniyet vesevinç duyan Atatürk ve temsil heyeti en son uğrak yerleri Kaman’dan ayrılarak26 Kasım 1919’da yola çıktılar. Atatürk ve Temsil heyeti Ankara’ya gelmek üzereyola çıktıklarında, Ankara’da büyük bir karşılama hazırlığıgerçekleştirilmekteydi. 

Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinde Trenden İndikden Sonra Çekilmiş Fotoğraf

Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinde Trenden İndikden Sonra Çekilmiş Fotoğraf

Saat 14:00 sıralarında 27 Aralık 1919’da Ankaralılarheyecan içerisinde sokaklara dökülmüş beklerken, Mustafa Kemal vearkadaşlarının Dikmen sırtlarında olduğu görüldü. Halk bunun karşısında sevinçgösterilerinde bulunurken, seğmenler oyunlar oynuyorlardı. Mustafa Kemal, bozrenkli kemerli paltosu ve boz kalpağı ile kendinden emin adımlar ile Ankarahalkına doğru yürüyordu. 

Atatürk ve Temsil Heyeti’ni Ankara’da bulunan komutan ve yöneticilerden olan Ali Fuat, Mehmet Rıfat ve Yahya Galip karşıladı. Karşılaşmanın ardından Ali Fuat’ın Atatürk’e “Ankara’yı nasıl buldunuz Paşam?”sorusuna, Atatürk “Cidden fevkalade, tebrik ederim. Ankara hakikaten milli bir merkez haline gelmiş” diyerek yanıt verdi. 

Atatürk’ün Ankara’ya Geldiğinde Yaptığı Çalışmalar

Atatürk Ankara’ya geldiğinde 27 Aralık günü önce valilikbinasına gitti ve Vali vekili defterdar Galip beyi makamında ziyaret etti.Mustafa Kemal Atatürk, halkın ileri gelenleri ve memurlar ile görüştükten sonrakarargah olarak belirlenen Ankara Ziraat Mektebindeki karargahına yerleşti.

Ankara’daki karargahından milli mücadele hazırlıklarınıyürüten Atatürk Ankara bölgesindeAnadolu Ajansı’nı ve Telgrafhane’yi kurarak yurt dışı ve yurt içi haberleşmeşansı sağlayarak; milli mücadele sırasında halkı psikolojik olarak hiçbirşansları olmadığına inandıran yalan haberlerin önüne geçildi. Bu haberler,milli mücadele kuvvetlerinin sürekli başarısız olduğunu ve emperyalistdevletlerin milli mücadele kuvvetlerini ele geçirdiği ile ilgili ortaya atılanasılsız haberlerdi. 

Ankara’nın Milli Mücadele’deki Önemi

Ankara’nın Milli Mücadele’deki Önemi

Ankara, milli mücadelenin merkezi olmuştur. Atatürkher zaman Ankara’ya ve Ankara halkına saygı duymuş ve yüceltmiştir. AnkaraMüdafaa-i Hukuk Cemiyeti, her daim milli mücadele sırasında her türlü maddi vemanevi destek de bulunarak, cepheye Kuvay-ı Milliye birliklerini göndermiştir.Aynı zamanda Ankara Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, 27 Aralık 1919’da Atatürk vearkadaşlarının Ankara’ya geldiği tarihten; 23 Nisan 1920 tarihine kadar olan 4aylık süreçteki tüm harcamaları Ankaralıların milli mücadele için destek verdiğive finanse ettiği Mütafaa-i Hukuk Cemiyeti karşılayarak milli mücadeleningüçlenmesinde çok büyük rol oynamıştır. 

Ankara aynı zamanda milli mücadele döneminde en fazla er ve subay şehit veren bir il olarak, milli mücadelenin kilit vilayetidir. Mustafa Kemal ve heyeti dahaAnkara’ya gelmeden kucaklayan ve bağrına basan Ankara halkı Mustafa Kemal’e Ankara’nın Onursal Hemşeriliği’ni teklif etmişler; Atatürk’ün 5 Ekim 1922 tarihinde bu teklifi kabul etmesiyle Atatürk Ankara’nın Onursal Hemşeriliği’nikazanmıştır. Aynı zamanda Ankara savaşta gösterdiği fedakarlık ve çalışmalarile 13 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti haline gelmiştir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları