İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler
İstanbul asırlardır medeniyetleri ağırlayan, pek çok devlete başkent olmuş bir vilayet olarak köklü ve zengin bir tarihe sahiptir.

İstanbul asırlardır medeniyetleri ağırlayan, pek çok devlete başkent olmuş bir vilayet olarak köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Belki de, dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayacak kadar çok tarihi eser ve bölgeye ev sahipliği yapan İstanbul’u ziyaret edecekseniz bu topraklardaki tarihi hissetmenizi sağlayacak ve sizi duygulandıracak yerler ile ilgili olarak sizlere birkaç önerimiz var. 

2. Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek ve Rumeli Hisarı

Kuruçeşme,  Arnavutköy,  Bebek ve Rumeli Hisarı

İstanbul Boğazı’nda keyifle yürüyüş yapmak istiyorsanız; Ortaköy - Kuruçeşme - Arnavutköy - Bebek -Rumeli Hisarı hattında yaklaşık 1 saat yürüyebilir; dilediğiniz yerde mola vererek İstanbul gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

3. Boğaz, Beşiktaş, Ortaköy Hattı

 Boğaz, Beşiktaş, Ortaköy Hattı

İstanbul’u hiç yorulmadan, en keyifli şekilde izlemek istiyorsanız Boğaz hattında çalışan vapurlara binmenizi öneririz. Anadolu yakasındaysanız, Kadıköy – Beşiktaş vapuruna binip Dolmabahçe, Haydarpaşa Garı, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi ve kıyıda yer alan pek çok sarayı Beşiktaş’a varıncaya kadar izleyebilir; İstanbul’un havasını içinize çekebilirsiniz. 

4. Taksim, Galata Kulesi, Beyoğlu

Taksim, Galata Kulesi, Beyoğlu

Dünya’nın en eski kulelerinden olan galata Kulesi’ni ziyaret ederek İstanbul Boğazı ve Haliç’i seyredebilirsiniz. Aynı şekilde Taksim ve Beyoğlu’da İstanbul’un tarihi havasının estiği ve gezilmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır. 

5. Dolmabahçe Sarayı

 Dolmabahçe Sarayı

Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği ve Osmanlı’nın son dönem saray yaşamını canlı olarak sizlere sunan Dolmabahçe Sarayı İstanbul’da gezilecek tarihi yerler listesinin başlarında yer almaktadır. Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret ederek tarihi havasını soluyabilirsiniz. 

6. Tarihi İstanbul Yarımadası

Tarihi İstanbul Yarımadası

Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Çemberlitaş ve Sultan Ahmet Camii ile yoğun ve köklü tarihi merkezlere ev sahipliği yapan Tarihi İstanbul Adası İstanbul ziyaretlerinde kesinlikle gidilmesi gereken bir ada olarak karşınıza çıkmaktadır.

7. Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Camii

Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Camii

Manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Sultanahmet Cami, İstanbul’da en çok yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan tarihi bölgelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İçten ve dıştan incelemesi büyüleyici olan Sultanahmet Cami’yi ziyaret etmeden İstanbul’dan ayrılmanız, gezinizi eksik bırakmak demektir. 

8. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş İstanbul’un tarihi sembolü olarak görülen Topkapı sarayı, 400 yıl Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptığı için saray tarihini merak edenler için büyük bir define olarak görülüyor.

9. Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Oyma mermer sütunları, eşsiz mozaikleri ve hava asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi ile dünyanın en önde gelen mimarlı kanıtlarından birisi olan Ayasofya Müzesi, İstanbul’da görmeniz gereken tarihi ve turistik yerler listesinin başlarında yer almaktadır. Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan Ayasofya aynı zamanda dünyanın 8.harikası olarak görülmektedir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları