1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli, memur, çalışan,EYT'Lİ herkesi ilgilendiriyor… 3000 TL dağıtılacak!
Emekli, memur, çalışan,EYT'Lİ  herkesi ilgilendiriyor… 3000 TL dağıtılacak!

Emekli, memur, çalışan,EYT'Lİ herkesi ilgilendiriyor… 3000 TL dağıtılacak!

Emekli, çalışan ya da EYT li olan vatandaşlar... Herkes bekliyordu ve beklenen haber sonunda geldi. 25 yıl boyunca sigortalı olma sürecini tamamlamış olan vatandaşlar çalışma hayatına devam etseler bile 500 TL ve 3 bin TL arası prim bildirimleri yapmalarının ardından bağlanacak olan aylıklar ile her yıl 25 ve 30 TL arası düşme olacak.

A+A-

Yabancı ülkeler içerisinden gelen gelir ya da aylık alan kişiler adına ülke içerisinde dul ya da yetim aylığı bağlanması söz konusu olamaz. Tespit adımları gerçekleşir ise de bağlanmış olan aylıklar üzerinde kesilmeler meydana gelecek ve ödenen kısımlar geri istenecek. Kamuda işçi olarak geçimini sağlamaya devam eden kişiler idari izne çıkar ise yol ve yemek kesintisi olacak mı? İşte merak edilen tüm detaylar...

SGK - SSK - Bağkur - emekli - memur - çalışan ve EYT olarak yer alan milyonlarca vatandaşı oldukça yakından ilgilendiren haber açıklandı. Özellik ile de emekli vatandaşların maaşları ocak 2021 içerisinde belirlenen enflasyon oranına göre artış gözlenecek. 2020 yılının son altı aylık sürecindeki enflasyon durumlarına bakılacak. SSK ve bağkur ile emekli olan vatandaşlar adına hesaplama da farklı bir şekilde meydana gelecek ve enflasyon ne kadar artar ise o kadar artış gözlenecek.

Memur olarak emekli olan kişiler de ise maaşların yüzde dörtlük oran ile net artış göstermesi meydana gelecek. Ayrınca bu anlarda en çok merak edilen durumlardan bir tanesi de GSS borcu olan vatandaşların sağlık hizmeti alabilecek ya da alamayacak olduğu. İşte tüm detaylar...

İşten prim ödemesi dolmadan kendi isteği ile ayrılanlara kıdem tazminatında son durum

1999 sene öncesinde sigortalı bir şekilde iş hayatına giren kişilerin emekli olması için 3600 prim gün ödemesi yeterlidir. 2008 tarihi için 4500, 2016 tarihi için de 5400 prim gün ödeme şartı yer alır. Eğer bu şartlara uyulmaz ise kişilerin emekli olması söz konusu olmadığı için kıdem tazminatı almaları da söz konusu olmayacak.

Prim gün ödemesini doldurmayanlara emekli olma fırsatı

Sigorta başlangıç tarihine göre kişilerin ne kadar prim gün ödemesi gerektiğini hesaplaması gerekir. Af çıktığı an kalan kısmı toplu olarak ödeyerek emekli olma hakkını elde edebileceği gibi, kalan kısım ile sigortalı bir şekilde iş hayatına devam etmek de yeterli olacaktır.

Yurt dışından malul aylığı alan kadın Türkiye'de ölen babasından yetim aylığı alabilir mi?

Ülke içerisinde her ne kadar gözden kaçan durumlarda bu durum meydana geliyor olsa bile tespiti sırasında kesiliyor. Böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Tespit ardından kesinti olduğu gibi tespit öncesi devletten alınan paraları da geri ödemek zorunda kalıyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.