1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Avrupa Bağımlılığı İzleme Merkezi Raporu Açıklandı
Avrupa Bağımlılığı İzleme Merkezi Raporu Açıklandı

Avrupa Bağımlılığı İzleme Merkezi Raporu Açıklandı

EMCDDA 2019 raporu 15 ile 35 yaş arasındaki uyuşturucu bağımlılığı konusunda birçok verinin ortaya çıkmasını sağladı.

A+A-

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda Avrupa’nın bir numaralı izleme merkezi olan Avrupa Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi raporu CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın da gündemindeydi. Uyuşturucu kaçakçılarının transit noktası olan Türkiye’de yasaklara rağmen hala sorunun çözülmediğine değinen Kaya, yasakların kağıt üzerinde kalıp denetlenmediğini dile getirdi. Türkiye’de yıl içinde ele geçirilen uyuşturucu madde miktarının AB ülkelerinin tamamının çok üzerinde olduğu ortaya çıktı.

15-35 Yaş En Kritik Dönem

15-35 yaş arasındaki genç nüfusun alkol ve uyuşturucu bağımlılığı konusunda yaygın bir kullanım oranına sahip olduğunu söyleyen Kaya, son 13 yılda bu oranın yüzde 2 bin 200 artış gösterdiğini söyledi. Suça sürüklenen çocuk sayısını da arttıran bu durumun madde satışı ve kullanımı konusunda ceza infaz kurumlarında bulunanların oranını da arttırdığı ifade edildi. Toplumsal bir sorun olan ve gençlerin hem beden hem de ruh sağlığını etkileyen bu durum için ücretsiz mücadele merkezlerinin açılması gerektiği ifade edildi.

Uyuşturucuyla Mücadelede Yetersiziz

CHP Spor Kurulu olarak Türkiye genelinde uyuşturucuyla mücadele merkezlerinin yaygınlaştırılması ve ücretsiz hizmet vermesi için çalışacaklarını dile getiren Yıldırım Kaya, Türk gençliğinin en önemli meselesi olan bağımlılık konusunda kamusal bir görev var ve bu görevin yerine getirilmesi için çalışacak kamu kurumlarına ihtiyaç var diyerek bağımlılığın sonuçları kadar nedenlerinin de araştırılarak önleyici tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.