Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem ve Değerler
Atatürk, sanatçılara değer veren vesanatı seven, destek veren bir devlet adamıdır. Hayatının erken dönemlerinde,çocukluğundan itibaren sanatın bazı dalları ile çok yakından ilgilenen Atatürk; gençlik döneminde özellikle edebiyat ve şiire akınlık duymuş, Namık Kemal’in şiirlerini okumuş ve hem edebi sanat anlayışından hem de düşüncelerinden etkilenmiştir.

Atatürk’ün Türk Kadın Sanatçılara Verdiği Önem

Atatürk’ün Türk Kadın Sanatçılara Verdiği Önem

Atatürk, sanata ve sanatçıyaverdiği önemden dolayı sanat faaliyetlerinin ülke çapında yaygınlaşması vetemelinin sağlam olması için çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmalararasında özellikle Türk kadınlarının hiç bir şekilde kısıtlanmadan özgürce tiyatro sahnelerinde yer alması konusunda gösterdiği çaba ve verdiği güvencelerAtatürk’ün her alanda olduğu gibi sanat alanında da cinsiyet ayrımınıkaldırdığını göstermektedir. Atatürk’ün gösterdiği çaba ve güvencelerinışığında ilk kez Vedat Orfi’nin müzikal komedisi “Balo Kaçakları”nda 1923 yılındaTürk kadın sanatçılar yer almıştır. Bu tarihi izleyen tarihlerden itibarensayısız Türk kadın yapımcı, oyuncu ve yönetmenin önü açılmıştır.

Atatürk’ün Sanatın Gelişmesi İçin Gösterdiği Çabaların Kronolojik Listesi

Atatürk sanatın gelişmesi için pek çokçaba göstermiş ve emek sarf etmiştir. Kronolojik olarak Atatürk’ün sanatın gelişmesi ve köklenmesi için gösterdiği çabalar aşağıdaki gibidir:

1.      1923yılında Türk kadın oyuncular özgürce devlet tiyatro sahnelerinde rol almayabaşladı.

2.      Atatürk1924 yılında Saray Bandosu’nu Devlet Orkestrası olarak isimlendirdi ve bu orkestranın Ankara’ya taşınmasını sağladı.

3.      1924 yılında müzik alanında Müzik Öğretmenleri Eğitim Okulu kurularak müzik eğitiminin temelleri atıldı. Daha sonra bu okul Devlet Konservatuar’ı adı altında görev almaya başladı.

4.      1926 yılından itibaren genç müzisyenler, geleneksel müziğin köklerini yitirmemesi için devlet desteği ve ilgisi altında geleneksel kaynaklardan halk bestelerini toplamaya başladılar. Halk bestelerinin toplanmaya başlanmasının temellerini de Ulvi Cemal Erkin, Adnan Saygun ve Halil Bedif yönetken gibi derlemeciler oluşturdular.

5.      1926 yılında Sanayi Nefise Alisi Mektebi, Güzel Sanatlar Akademisi’ne dönüştürülmüş ve Fındıklı’da yer alan Hatice Sultan Sarayı’nın hemen yanına taşınmıştır. Daha sonra bu sarayın yanında yer alan diğer sarayda eski Edebiyat Fakültesi oluşturulmuş  ve bu iki eğitim kurumu birleştirilerek büyük bir Güzel Sanatlar Akademisi oluşturulmuştur. Bu oluşum 1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’ne geçmiştir.

6.      Devlet 1927yılında genç yetenekleri devlet bursu ile yurtdışına göndererek yurt dışında eğitim görme olanağı verildi.

7.      Atatürk aynı zamanda 1927 yılında Nutuk’u mecliste okumuş daha sonra kitap haline getirerek edebi eserlere katkıda bulunmuştur.

8.      1932 yılında Atatürk sanat alanında gelişmeler sağlanması için yabancı öğretmen, müzisyen, besteci ve orkestra şeflerini Türkiye’ye çağırdı. Bu müzisyen, besteci, öğretmen ve orkestra şefleri arasında Paulttin de Mith, Joseph Marx, Eduward Zuekmayer, Bela Bartok gibi usta sanatçılar yer almaktaydı.

www.nutuk.com.tr

Atatürk’ün Sanatın Gelişmesi İçin Gösterdiği Çabalar

Atatürk’ün Sanatın Gelişmesi İçin Gösterdiği Çabalar

Atatürk aynızamanda Cumhuriyet’in ilanının ardından Bale ve Opera alanında kurumlaraçılması için çalışmalar yürütmüştür. Atatürk ayrıca mimari yapıların korunmasıve geliştirilmesi için mimarlık okuyan pek çok öğrenci Avrupa’ya göndermiştir.

Atatürk sanatçı ve sanata çok büyük önem gösteriyordu. Atatürk, İstanbul ŞehirTiyatrosu sanatçılarını Çankaya köşküne davet etmişti. Sanatçılara yemeksırasında iltifatlar eden Atatürk sanatçıların ayrılma vakti geldiğinde ReşitGalip’in sanatçılara Atatürk’ün elini öpüp ayrılmalarını söylediğiniişitmiştir. Atatürk, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür diyereksanatçıların elini öpmelerine izin vermemiştir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları