1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ankara Sağlık Senaryoları Projesi Hayata Geçti
Ankara Sağlık Senaryoları Projesi Hayata Geçti

Ankara Sağlık Senaryoları Projesi Hayata Geçti

Ankara’nın 2030 – 2050 Sağlık Senaryoları Projesi hayata geçti. Gelecek Araştırmaları Enstitüsü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği yapıldı.

A+A-

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçti. Ankara’nın 2030 – 2050 Sağlık Senaryoları Projesi sağlık hizmetinin yanı sıra, sağlık veri tabanı oluşturulması ile tanı ve tedavide yapay zeka desteğinin alınabileceği bir projedir. 3D teknolojisinin kullanılması ile eğitim için organ geliştirilecek laboratuvarların geliştirilmesi önerisinde bulunarak projenin geliştirilmesi üzerine de adımlar atıldı.

Türkiye’de Bir İlk

Yapılan çalışma, Türkiye’de bu alanda ilk çalışma olacak. Konuyla alakalı Gelecek Araştırmaları Enstitüsü Kurucu üyesi Coşkun Dolunbay projeyle alakalı şu şekilde konuştu.

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüğü'nün işbirliği ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle yürütülen proje kapsamında tıp, mühendislik, meslek örgütleri ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla çalıştaylar gerçekleştirildi. Çalıştaylarda, '2030-2050 yıllarında sağlık sektöründe geleceği şekillendirecek hangi alanlar önceliklidir?', 'Gelecekte yatırım yapılması, iyileştirilmesi gereken ya da rekabetçi olabilecek alanlar nelerdir?' ve 'Geleceğe yönelik yatırımlarda risk ve sınırlar nelerdir?' konu başlıkları ele alındı" 

Ankara’nın sağlıkta medikal ve teknolojik ürün üretiminde aktif rol oynaması esasına dayanan bir proje olduğu söylendi. Ankara sağlık öncüsü olması adına, sektörün tüm paydaşlarıyla bir araya gelinerek dünyadaki beklenti ve eğilimler doğrultusunda gelecek vizyonun tasarlandığı da ifade edildi. Bilgi verilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.