1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. 4D'li Taşeronlar için karar Resmi Gazete’de yayınlandı! Aylardır bu karar bekleniyordu…
4D'li Taşeronlar için karar Resmi Gazete’de yayınlandı! Aylardır bu karar bekleniyordu…

4D'li Taşeronlar için karar Resmi Gazete’de yayınlandı! Aylardır bu karar bekleniyordu…

Taşeron işçilerin aylardır beklediği karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. İşkolu kararı taşeronların uzun süredir beklediği karar olmasına karşın, iş hayatında da ciddi düzenlemelerin yapılacağına işaret. Peki, işkolu kararı nedir, taşeronları neler bekliyor. Tüm detaylar haberimizde…

A+A-

Taşeron işçilerin aylardır beklediği karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. İşkolu kararı taşeronların uzun süredir beklediği karar olmasına karşın, iş hayatında da ciddi düzenlemelerin yapılacağına işaret. Peki, işkolu kararı nedir, taşeronları neler bekliyor. 

Taşeron için beklenen önemli karar resmi gazete içerisinde yayına alındı.

Resmi gazete içerisinde gün içinde meydana gelen önemli bir çok iş kolu adına karar yayına alındı. 22 Eylül 2020 tarihi ile beraber gerçekleşen 21252 sayılı kanun ile beraber resmi gazete içerisinde yayına alınmış olan iş kolu düzenlemeleri adına merak edilen karar verildi. Taşeron işçiler adına gelen karar ile beraber işkolu adına gelen tartışmalar ile beraber yayına alındı ve sağlık bünyesi ile beraber hastane içerisinde çalışan işçiler adına gerekli bilgilere de yer verildi. Bu kapsam içerisinde tam 17 nolu sağlık iş kollarına geçirilmesine de karar verildi.

Diğer işkolları ne olacak?

Kadro içerisine geçmeyi başarmış olan işçiler adına yüz binlerce vatandaş şu an iş kolu hakkında gerekli düzenlemeleri bekliyor. Sendikalar içerisinde bu konuda her ne kadar net bir açıklama yapılmamış olsa bile işçiler düzenleme için hala bir süreç gelmesini bekliyor.

Sendikalar başvurularına devam ediyor

Söz konusu olan karara göre gün içerisinde Öz - sağlık iş sendika resmi karar çalışma bakanlığı içerisine belirli bir yazı gönderdi. Bu yazı içerisinde; ''  Bakanlık tarafından isteklere göre yapılan incelemede; Şehit Kamil Devlet Hastanesi unvanlı olarak yer alan işverenliğe ait 1141906.027 numarası ile yer alan SGK sicil no’lu işyerinde hastane hizmetleri kapsamında ile gelen işlerin yürütülmesine ek bir yandan da bu kapsam içerisinde yürütülen faaliyetlerin işkolları Yönetmeliği’nin ek olarak 17 sıra numaralı ‘Sağlık ve sosyal hizmetler’ kapsamı içerisinde olan işkolunda yer aldığı kararına varılmıştır. '' kısmı dikkatleri çekti.

Konu hakkında merak edilen karar ise; “Şehit Kamil Devlet Hastanesi ismi ile yer alan ve işverenliğe ait işyerinde gerekli bir şekilde yürütülen faaliyetlerin niteliği itibari ile de gerekli olan işkolları Yönetmeliği’nin 17 sıra numaralı ‘Sağlık ve sosyal hizmetler’ işkoluna girmiş olmasının ardından gelen bu tespitin Resmi Gazete içerisinde gün içinde yayımlanmasına 6356 sayılı sendikalar ardından gelen toplu iş sözleşmesi kanunu ile de beraber 5 inci maddesi gereğince karar verilmesi söz konusu olmuştur.” kısmına yer verilmiştir.

Diğer işçiler hala beklemeye devam ediyor

İş kolu kararı kapsamı ile gelen durumlara göre beklentiler hala bekliyor ve net bir açıklama gelmedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.